Skwer 4 Pory Roku na Złotej Karczmie

W środę dokonaliśmy odbioru nasadzeń będących II etapem realizacji skweru 4 Pory Roku na Złotej Karczmie.
Czekamy jeszcze na ustawienie ławek. Realizatorem I i II etapu projektu była firma WT BONSAI Wojciech Tuszkowski, a autorem projektu oraz koordynatorem ze strony Miasta jest Paulina Borysewicz, której bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w ten projekt, bo trudności po drodze mieliśmy niemało.
Podziękowania kierujemy również do wszystkich pracowników Gdańskich Nieruchomości.Załączamy szczegółową informacje o nasadzeniach na skwerze ” 4 Pory Roku”.
Zrealizowaliśmy nasadzenia: wiosny, lata i jesieni oraz różowo-listną wierzbę odmiany 'Hakuronishiki’ szczepiona na pniu, posadzoną w centralnym miejscu naszego skwerku.
Wierzba Hakuronishiki jest przepięknym drzewkiem ozdobnym, którego listki zmieniają kolor przez cały sezon wegetacji od wczesnej wiosny do późnej jesieni są zielono różowe w zmiennym natężeniu. Drzewko jest odporne na szkodniki i inne choroby, potrzebuje jak każda wierzba sporej ilości wody na początku wegetacji ale liczymy na to że nasz wykonawca stanie na wysokości zadania i zadba o odpowiednie „napojenie” drzewka.
W kwaterze WIOSNA posadziliśmy lilaki Meyera odmiana 'Palibin’ oraz jaśminowce wonne. Lilaki zwane popularnie bzami w odmianie 'Palibin’ są chyba najbardziej urokliwymi i najintensywniej pachnącymi krzewami. specjalnie wybraliśmy odmiany nie szczepione na pniach, żeby uzyskać efekt pachnącej ścian. Delikatne liliowe kwiatuszki w kształcie trąbek pachną wprost obłędnie w okolicy kwietnia, maja i czerwca w zależności od sezonu wegetacyjnego. Po przekwitnięciu krzewy nadal zdobią urokliwymi drobnymi listkami w odcieniu soczystej zieleni. Jaśminowiec wonny, jak sama nazwa wskazuje szczyci się swym czarującym zapachem. Drobne białe kwiatki z żółtymi pręcikami obsypują krzewy w maju i czerwcu, idealnie wpisując się w kolorystykę komunijnych sukienek.
LATO na naszym skwerze „sponsorują” trawy ozdobne Imperaty odmiany 'Red Baron’, których przepiękne dwubarwne czerwono-zielone źdźbła, zmieniające kolory wraz z upływem czasu. Krzewem lata wybraliśmy krzewuszkę cudowną, stawiając na dwie najbardziej odporne i urokliwe odmiany 'Middendorfa’ o kwiatach cytrynowo, żółto pomarańczowych oraz 'Eva Rathke’ o kwiatach różowo purpurowych. z ciekawostek warto wspomnieć że odmiana Eva Rathke została wyselekcjonowana w końcu XIX wieku przez hodowców z Pruszcza Gdańskiego „Rathke & Sohn von Praust”.
JESIEŃ na naszym skwerku zdominowały klony, trzy zwyczajne w formie drzewiastej odmiany 'Royal Red’, których liście przez cały okres wegetacji zachwycają śliwkowo-czekoladowym wybarwieniem. Towarzyszą im klony tatarskie odmiany 'Ginnala’ w szpalerze, których urokliwa graficzność gałązek jest atrakcyjna nawet bez liści. Klony tatarskie wybarwiają się jesienią na kolor jaskrawoczerwony natomiast w maju kwitą i pachną. Jesienną kwaterę od strony ulicy zamyka szpaler z krzewów Kaliny 'Hordowina’ która ma niezwykle dużą odporność na pleśnie, grzyby i mszyce, do tego piękne pachnące wiosną kwiatostany. Jesienią natomiast jest żywym karmnikiem dla ptaków, pięknie wybarwione czerwono-czarne owoce zebrane w baldachowate grona kusza wśród zieleni liści. Czasami przymrożone owoce zostają na krzewach aż do przedwiośnia. Owoce są trujące dla ludzi. W kolejnym etapie realizacji Skweru zamierzamy umieścić tabliczki informacyjne o roślinach oraz o ziołach w zielniku-piaskownicy. Ale to już na wiosnę… W tym roku jeszcze liczymy na to ze uda nam się przenieść klika ławek, które w obecnych lokalizacjach nie do końca spełniają swoje funkcje rekreacyjne.

Napisz komentarz

13 + 7 =