„O kondycji psychicznej dzieci i dorosłych. Zrozumieć, aby wspierać”

Środowy wieczór 18 października 2023 na pewno zapamiętamy na długo. Dla wielu osób z naszej Dzielnicy upłynął on pod hasłem RELACJA.
Tego dnia mieliśmy przyjemność gościć Was – naszych sąsiadów i znajomych z Matarni na organizowanej przez nas konferencji społecznej „O kondycji psychicznej dzieci i dorosłych. Zrozumieć, aby wspierać”. Zainteresowanie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – w konferencji wzięło udział blisko 70 osób, co tylko utwierdziło nas w przekonaniu że warto podnosić w lokalnej społeczności tak ważne tematy jak zdrowie psychiczne.
Tematyką konferencji chcieliśmy poruszyć potrzebę tworzenia warunków do rozwijania i wzmocnienia relacji międzyludzkich , po to by podkreślić ich znaczenie w budowaniu dobrostanu psychicznego.
Pierwszy wykład, a raczej rozmowa, poprowadzona przez dr n. med. Anitę Sumiła, psychiatrę i psychoterapeutę dzieci i młodzieży, pozwoliła nam rozumieć, że człowiek rodzi się do relacji i kształtuje je przez całe swoje życie. Dobre relacje ze sobą i z innymi – to jeden z podstawowych czynników wpływających na nasz dobrostan psychiczny i poczucie bezpieczeństwa. Bardzo wyraźnie wybrzmiało, że relacja to bycie tu i teraz a nie realizacja założonych planów. To ciekawość drugiego człowieka, a bycie w relacji to czucie i myślenie.
Drugi wykład – chociaż trzeba by go raczej nazwać warsztatem przez duże W – poprowadziła psycholog i pedagog Kamila Olga Stępień-Rejszel Kamila Olga Psychologia, która dała nam konkretne narzędzia do wspierania siebie w relacjach na każdym poziomie. Pokazała że to co jest niezbędne w tym procesie to akceptacja, czyli świadomość swoich mocnych i słabszych stron, oraz empatia wobec popełnianych błędów i zrozumienie dla swoich doświadczeń.
Ostatni z poruszanych tematów dotyczył jednej z najczęstszych chorób psychicznych związanych z zaburzeniami nastroju, jaką jest depresja. Najczęstszej i najbardziej podstępnej. Chorobie, w której pierwszym krokiem do zbudowania w sobie fundamentów do jej pokonania jest zaakceptowanie faktu jej istnienia. Chorobie w której tab bardzo potrzebne jest uświadomienie sobie, że poza niezbędną farmakoterapią oraz psychoterapią, nasze własne działania samopomocowe, czasem niewielkie kroki, mają ogromne znaczenie w powrocie do równowagi.
Było nam niezmiernie miło gościć Państwa! Cieszymy się że wśród uczestników znaleźli się zarówno rodzice jak i nauczyciele, młodzi, dorośli oraz seniorzy, uczniowie i studenci. Dziękujemy za Wasze żywe zainteresowanie i wszystkie dyskusje i rozmowy, które podjęliście razem z nami. Dziękujemy za miłe małe i duże słowa . Wszystkie dały nam wyraźny sygnał, że warto podejmować ważne tematy w naszej lokalnej społeczności.
To był dobre i bardzo potrzebne spotkanie – dziękujemy Wam że mogliśmy ten wieczór spędzić w taki sposób razem z Wami. To był dla nas zaszczyt!
Dziękujemy również za obecność i wsparcie Pani Katarzynie Szymańskiej – Dyrektor Matarnia Park Handlowy oraz Panu Radosław Nowak z Dział Promocji Zdrowia GOPZ i PU.
Szczególne podziękowania za wsparcie i pomoc w organizacji dla Przychodni Matarnia MidiArt oraz dla naszych partnerów – to dzięki Wam to wydarzenie mogło stać się faktem. Dziękujemy Wam za Waszą wrażliwość społeczną , otwartość, zrozumienie i chęć pomocy.
Partnerzy konferencji:
Fundacja Wspierania Dzieci i Rodzin
Przychodnia Matarnia MediART
Akademia Ateneum w Gdańsku
GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Szkoła Podstawowa nr 82 im. prof. Jana Czochralskiego
Szkoła Podstawowa nr 7 im. mjra Mieczysława Słabego w Gdańsku
ASTE kable i osprzęt kablowy
BIBUS MENOS
Inpro S.A.
Matarnia Park Handlowy
Dziękujemy również za fotorelację:
Aleksandra Kochanek (www.instagram.com/zlote_sloneczniki/)
Agata Malinowska
Aleksandra Dębowska

Napisz komentarz

trzynaście − 7 =