Likwidacja bocianich gniazd

Każdej wiosny wypatrywaliśmy powrotu skrzydlatych przyjaciół, a kiedy jakiś czas temu bociany potrzebowały pomocy bez wahania mieszkańcy Klukowa włączyli się w akcję ich ratowania. Ze smutkiem odnotowaliśmy, że zdemontowane zostało bocianie gniazdo przy ul. Radiowej, które od niepamiętnych lat było stałym elementem miejscowego krajobrazu.

Wg. naszych informacji jest to szeroko zakrojona akcja likwidacji wszystkich bocianich gniazd w okolicy (poniżej link do artykułu na portalu trojmiasto.pl o innej likwidacji), przeprowadzona przez właściciela słupów firmę Energa Operator SA (Grupa Orlen) na wniosek Portu Lotniczego w Gdańsku, których zdaniem nasze bociany stanowią duże zagrożenie dla ruchu lotniczego. Przywołuje się tu sytuację zderzenia samolotu z ptakiem w 2010r. tj. 11 lat temu.

Pozostaje nam tylko apelować do władz Portu Lotniczego o zastosowanie nowocześniejszych i bardziej humanitarnych metod ochrony pasa startowego niż mało ekologiczną likwidację gniazd tych wspaniałych ptaków będących pod ścisłą ochroną. To duży cios dla miejscowego ekosystemu i potrzebnej bioróżnorodności a dla mieszkańców Klukowa i Matarni bolesna strata elementu lokalnej tożsamości.

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Spor-o-bocianie-gniazdo-Ptaki-przegraja-z-samolotami-n153672.html?fbclid=IwAR1P13u1xDeIgH-zP1gwiIkomPzEuatc4ZNEXcsGGMoS8aGb6MRq71mXMDs

Napisz komentarz

trzy + czternaście =