4 października odsłonięcie nazwy ronda na Firodze

Oficjalne odsłonięcie tablic z nazwą ronda na Firodze „Rondo Ofiar Firogi i Klukowa 1939-1945” odbędzie się w niedzielę 4 października br. o godz. 10:00.

Uroczystości rozpoczną się mszą św. w kościele pw. św. Walentego na Matarni o godz. 8:00, po której o godz. 9:30 odbędzie się złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym 14 mieszkańców Klukowa rozstrzelanych przez Niemców w lasach piaśnickich 21.11.1939 r (ul. Radiowa 1).

Następnie o godz. 10:00 rozpocznie się uroczystość przy rondzie (ul. Słowackiego 173). Wezmą w niej udział przedstawiciele władz miasta Gdańska, inicjatorzy oraz mieszkańcy.

Nazwa ronda ma upamiętniać zarówno losy mieszkańców, którzy zostali zamordowani przez Niemców, ale też utrwalić nazewnictwo starych, kaszubskich miejscowości, dziś osiedli Gdańska, które z roku na rok zmieniają swój charakter. Potomkowie ofiar niemieckich zbrodni i mieszkańcy Firogi, Klukowa, Matarni, Bysewa i innych dawnych wsi kaszubskich, leżących na pograniczu Polski i Wolnego Miasta Gdańska postanowili upamiętnić lokalną tragedię, która wydarzyła się w pierwszych miesiącach II Wojny Światowej – tzw. „zbrodnię pomorską”. Nazwa ronda upamiętni nie tylko  ofiary, ale także może przyczynić do pogłębienia znajomości historii Kaszub i Polski. Z wnioskiem o nadanie nazwy Rondo Ofiar Firogi i Klukowa 1939-1945 wystąpiło Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie oddział w Gdańsku oraz Rada Dzielnicy Matarnia.

Zapraszamy do udziału.

Napisz komentarz

trzynaście − 3 =