W Klukowie upamętniono zamordowanych mieszkańców

W niedzielę 6 października 2019 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 82 w Klukowie odbyła się Msza św w intencji pomordowanym mieszkańców na początku września 1939 r.

Gdańsk-Klukowo. Kaszubska msza święta w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 82 Fot. Maciej Kosycarz / KFP

Po Mszy świętej odbył się przemarsz pod obelisk upamiętniający pomordowanych gdzie odśpiewano hymny polski i kaszubski, wygłoszono przemówienia okolicznościowe oraz złożono kwiaty. W imieniu Rady Dzielnicy głos zabrał Łukasz Richert, przewodniczący zarządu.

Gdańsk-Klukowo.Po Kaszubska mszy swiętej w sali gimnastycznejSP nr 82. złożono wiązanki kwiatów pod obeliskiem upamięniajcym zamordowanych przez Niemców na początku wojny, jesienią 1939roku, mieszkańców tej kaszubskiej wsi. Nz m.in Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Matarnia Łukasz Richert i gdański radny Karol Ważny. Fot. Maciej Kosycarz / KFP

Następnie w sali gimnastycznej odbył się koncert pieśni patriotycznych w wyk. Orkiestry Morskiego Oddział Straży Granicznej oraz Zespołu Regionalnego RADUŃSKIE TONY.

Firoga, Klukowo, Bysewo, Kokoszki to dawne przygraniczne wsie kaszubskie, przynależące do parafii w Matarni, dzisiaj osiedla w dzielnicach: Gdańsk Matarnia i Gdańsk Kokoszki. To miejscowości pogranicza w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Granica pomiędzy odrodzonym Państwem Polskim a Wolnym Miastem Gdańsk przebiegała mniej więcej wzdłuż dzisiejszej obwodnicy, w Matarni znajdował się punkt graniczny.

Za swoje postawy wielu obywatelsko i patriotycznie nastawionych mieszkańców pogranicza zostało rozstrzelanych w Piaśnicy i w Lasach Kaliskich pod Kartuzami. Byli wśród nich w przeważającej liczbie rolnicy, zarówno gospodarujący na tych ziemiach od wieków, jak i osadnicy na parcelowanych dużych majątkach, których właścicielami byli Niemcy. Byli też wśród zamordowanych miejscowi: kupcy i rzemieślnicy – np. kowal, piekarz, fryzjer. Wielu z nich było również członkami Polskiego Związku Zachodniego

Napisz komentarz

19 − 1 =