Hasło RELACJA na Matarni wybrzmiało bardzo głośno i bardzo mocno

Podobnie jak rok temu – to będzie długi post – ale wytrwajcie i przeczytajcie do końca – inaczej się nie da…😉
Środowy wieczór, 12 grudnia 2024r, zostanie w naszej pamięci na długo. Hasło RELACJA tego wieczoru wybrzmiało bardzo głośno i bardzo mocno.

Mieliśmy przyjemność ponownie gościć Was – naszych sąsiadów, znajomych i przyjaciół z Matarni na organizowanej przez nas, drugiej już, konferencji społecznej z cyklu, który rozpoczęliśmy rok temu – Ważne Rozmowy Sąsiedzkie.
Tegoroczna konferencja była kontynuacją otwartego rok temu tematu relacji. Tym razem, bazując na temacie „Czas na relacje. Jak skutecznie wspierać rozwój dzieci” skupiliśmy się na tym w jaki sposób, poprzez budowanie właściwych, dobrych relacji możemy budować w naszych dzieciach poczucie bezpieczeństwa, godności, własnej wartości i samodzielności.

Zainteresowanie po raz kolejny przeszło nasze najśmielsze oczekiwania ‼️– w konferencji wzięło udział ponad 80 osób, co tylko utwierdziło nas w przekonaniu że warto podnosić w lokalnej społeczności tak ważne tematy jak zdrowie psychiczne. Cieszymy się że wśród uczestników znaleźli się zarówno rodzice jak i nauczyciele, młodzi, dorośli oraz seniorzy, uczniowie i studenci.

🩷Pierwsza rozmowa, poprowadzona przez dr Kamilę Olgę Stępień-Rejszel, psychologa i pedagoga, poprowadziła nas przez rozwój dziecka w środowisku rodzinnym, szkolnym i rówieśniczym w oparciu o realizację jego potrzeb rozwojowych w sposób dostosowany do jego możliwości. Pokazała nam jak wielkie znaczenie ma rola bezpiecznych relacji w pokonywaniu kryzysów wieku dziecięcego i jak ważne są one w umacnianiu sił życiowych takich jak wola, stanowczość, kompetencja czy wierność.

❤️Druga, niezwykle merytoryczna rozmowa, której przewodziła dr n. med. Anita Sumiła, psychiatra i psychoterapeuta dzieci i młodzieży, pozwoliła nam rozumieć jak wielkie różnice są w budowie mózgu dziecka i dorosłego – tego jak wpływają one na różnice w postrzeganiu tej samej sytuacji przez dziecko i przez dorosłego. Dowiedzieliśmy się jak duży wpływ na nasze możliwości pokonywania trudności ma wsparcie i zaangażowanie społeczne – w przypadku dzieci DOBRY DOROSŁY, edukacja, przynależność do grup, dostęp do systemu zdrowia czy struktura i bezpieczeństwo rodziny. Dobre relacje ze sobą i z innymi – to jeden z podstawowych czynników chroniących w naszym życiu, wpływających na nasz dobrostan psychiczny i poczucie bezpieczeństwa. Było tez, w trochę humorystyczny sposób, o „pożyczaniu dzieciom naszej dorosłej kory przedczołowej” – po to by wykształcić w nich umiejętności niezbędnie do poruszania się w dorosłym świecie w który niebawem wejdą. Powiedzieliśmy również o tym kiedy i z jakimi trudnościami szukać pomocy u specjalistów zdrowia psychicznego oraz o tym jak możemy wspomóc siebie samodzielnie w trudnościach jakie napotykamy.

💚Trzecia rozmowa poprowadzona przez Radosława Nowaka, pedagoga i psychoterapeutę uzależnień, bardzo wyraźnie zaznaczyła olbrzymią rolę dobrych i bezpiecznych relacji jako czynnika chroniącego przed zachowaniami ryzykownymi. Wyraźnie wybrzmiało że dziecko niezaopiekowanie, z deficytem zainteresowania ze strony dorosłych, niekochane i nieprzytulane szybko znajdzie się na drodze, która może prowadzić do wejścia w sytuacje narażone na wystąpienie czynników uzależniających. Dostaliśmy, w postaci 8 wskazówek, receptę na dobrą, bezpieczną i chroniąca relację – receptę zawierająca to czego dziecko potrzebuje od dorosłych – miłości, szacunku, wsparcia, poczucia więzi i przynależności do rodziny, grupy, docenienia, wiarygodności, jasno postawionych granic (przestrzegane zarówno przez dorosłych jak i dzieci) oraz poszanowania intymności i dyskrecji.

🩵W trakcie debaty kończącej naszą konferencję bardzo wyraźnie wybrzmiało, że relacja to bycie tu i teraz a nie realizacja założonych planów. To ciekawość drugiego człowieka, a bycie w relacji to czucie i myślenie. W debacie swoim doświadczeniem dzielili się członkowie naszego grona eksperckiego – psychologowie i psychoterapeuci – Paulina Narloch, Agata Teleżyńska I Maciej Apanowicz.
Było nam niezmiernie miło gościć Państwa! Dziękujemy za Wasz czynny udział – żywe zainteresowanie i wszystkie dyskusje i rozmowy, które podjęliście razem z nami. Za wszystkie miłe i budujące słowa . Wszystkie dały nam wyraźny sygnał, że warto podejmować ważne tematy w naszej lokalnej społeczności.

Podobnie jak rok temu to był dobre i bardzo potrzebne spotkanie – dziękujemy Wam, że mogliśmy ten wieczór spędzić w taki sposób razem z Wami. To był dla nas zaszczyt!

Szczególne podziękowania za wsparcie i pomoc w organizacji konferencji kierujemy do Pana Krzysztofa Gofrona i Dr Monika Stołyhwo-Gofron właścicieli Przychodni Matarnia MediArt za ciepłe przyjęcie i gościnę.

Dziękujemy także Oli Kochanek (Złone Słoneczniki) za przepiękna relacje foto/wideo.
Podziękowania również dla naszych partnerów – to dzięki Wam to wydarzenie mogło stać się faktem. Dziękujemy Wam za Waszą wrażliwość społeczną , otwartość, zrozumienie i chęć pomocy.

Partnerzy konferencji:
Fundacja Wspierania Dzieci i Rodzin
Kamila Olga Psychologia
Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień
@NZOZ Przychodnia Matarnia MediArt
Akademia Ateneum w Gdańsku
Szkoła Podstawowa nr 82 im. prof. Jana Czochralskiego
Szkoła Podstawowa nr 7 im. mjra Mieczysława Słabego w Gdańsku
ASTE kable i osprzęt kablowy
BIBUS MENOS
Hellermann Tyton Sp. z o.o.
Domesta
Inpro S.A.
Matarnia Park Handlowy

…CDN (bo to jeszcze nie wszystko 😉)
Foto. Aleksandra Kochanek (https://www.instagram.com/zlote_sloneczniki/)

Napisz komentarz

jeden × 5 =